Top menu

Ksiądz odmawia miejsca na pochówek.

Co mu grozi? Jakie mamy prawa? Prof. Borecki tłumaczy 
W Polsce wzrasta liczba pochówków świeckich, szczególnie w dużych miastach. Jednak co zrobić, gdy jedyny cmentarz dostępny w okolicy to ten wyznaniowy, a ksiądz odmawia miejsca na pochówek? W 7. odcinku podcastu Anny Dryjańskiej "Świecki spokój" prof. Paweł Borecki tłumaczy, jakie mamy prawa i kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie pogrzebu.

– Pierwszym krokiem powinna być spokojna rozmowa z księdzem. Warto wyjaśnić, że odmowa pochówku może prowadzić do interwencji organów gminy lub miasta, które mają obowiązek zapewnienia miejsca na pochówek. Przypomnijmy, że organizacja pochówku to obowiązek władz lokalnych, czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – podkreśla prof. Paweł Borecki.

– Jeśli rozmowa z księdzem nie przyniesie rezultatów, należy poinformować Prokuraturę Rejonową. Odmowa pochówku może być traktowana jako wykroczenie, a także jako złośliwe przeszkadzanie w organizacji pogrzebu, co jest zagrożone karą – dodaje.

Więcej w 7. odcinku podcastu "Świecki Spokój", zachęcamy do oglądania.

Paweł Borecki to doktor habilitowany nauk prawnych, specjalista prawa wyznaniowego, nauczyciel akademicki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta.

https://natemat.pl/561632,swiecki-spokoj-pogrzeby