2016.11.19 - Spotkanie grupy inicjatywnej UNESCO

Niematerialne dziedzictwo kulturowe

W trakcie trwania VIII edycji targów Memento, 19 listopada odbyło się zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe, reprezentanta narodowego FIAT-IFTA, spotkanie przedstawicieli polskich firm pogrzebowych z panią Prezydent Teresą Saavedrą z Boliwii oraz sekretarzem tej światowej organizacji panem Gerardem Knapem z Holandii.

FIAT-IFTA jest zaangażowana w prace dotyczące ochrony i zachowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z zakresem naszej codziennej działalności, najlepiej znanymi nam zagadnieniami są stare obyczaje, tradycyjne obrzędy związane ze śmiercią oraz pochówkiem. Na ich propagowaniu oraz sposobach zachowania dla przyszłych pokoleń chcemy skoncentrować nasze działanie.

W trakcie spotkania omówiono wstępne zasady pracy i współpracy pomiędzy polskimi podmiotami a władzami FIAT-IFTA i UNESCO. Dyskutowano, jakie przyjąć kryteria i co dokładnie można nazwać i określić jako niematerialne dziedzictwo. W najbliższym czasie zostanie powołana przy stowarzyszeniu komisja odpowiedzialna za te prace.

Zdjęcia: Anna Wolicka